Deflācija dažos vārdos

Pēc definīcijas varētu teikt, ka deflācija ir pastāvīgs cenu kritums ekonomikā kopumā. Tas var būt izraisīts vai nu kopējā pieprasījuma samazinājuma, vai arī kopējā piedāvājuma pieauguma dēļ.

Vai Latvijai ir nepieciešama deflācija?

Tā bija nepieciešama ne tik senā pagātnē, kad mūsu naudu vēl bija lati – deflācija bija nepieciešama fiksētā valūtas kursa dēļ. Tas viss kopā mazinātu uzņēmumu izmaksas un kāpinātu produktivitāti.

Vai no deflācijas jābaidās?

Faktiski deflācija nozīme mazāku reālo ienākumu kritumu. Taču sliktās ziņas ir tiem, kuri ir parādnieki – deflācijas dēļ kredītsaistību vērtība reālā izteiksmē pieaug, tāpēc parādnieki nav ieguvēji.

Kāda ir situācija Latvijā?

Šī gada janvārī, salīdzinot ar 2015.gada decembri, vidējais patēriņa cenu līmenis samazinājās par 0,6%, kā liecina vadošie ziņu portāli. Mazumtirdzniecībā preču cenas samazinājās par 0,7%, pakalpojumiem – par 0,2%.

Ja skatāmies gada griezumā, tad vidējais patēriņa cenu līmenis šā gada janvārī kritās par 0,3%, kā vēsta Centrālās statistikas pārvaldes dati. Precēm cenas samazinājās par 1,2%, bet pakalpojumiem pieauga par 2,1%. Savukārt pēdējo 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, janvārī palielinājās par 0,2%.

Kad cenu izmaiņas uzskatāmas par deflāciju?

Deflācija iestājas tad, kad cenu kritums jau nomērāms pret iepriekšējo gadu. Svarīgi, ka šāda situācija saglabājas ilgāku laiku (vismaz vienu gadu).Protams, cenu kritums kādā mēnesī vai pāris mēnešos nav uzskatāms par deflāciju, jo iemesli šim aspektam var būt visdažādākie. Kopumā deflāciju izraisa iekšējā pieprasījuma, patēriņa kritums.

Kam ir izdevīga deflācija?

Protams, ka patērētājam deflācija ir atvieglojums, jo cenas veikalos samazinās. Ieguvēji ir arī uzņēmumi, kuriem ir iespēja mazināt ražīgumam neatbilstošo algu līmeni un nesamērīgi lielās cenas. Deflāciju vieglāk pārvarēt uzņēmumiem, kuriem jau iepriekš bijusi ilgtermiņa stratēģija – tā lieti noder šādā situācijā.

Problēmas var rasties, ja pēkšņi visi atliek pirkumus, gaidot tālāku cenu samazinājumu. Šo procesu ekonomikā apzīmē kā deflācijas spirāli, ko uztur arvien tālāka ekonomikas un cenu krituma gaidas. Tādā gadījumā deflācija var kļūt par nopietnu problēmu tautsaimniecībai. Kad cilvēki pieredz cenu kritumu, tiek atlikti patēriņa un investīciju izdevumi.


Leave a Reply

Your email address will not be published / Required fields are marked *